Loading Sündmused

« Kõik Sündmused

  • Sündmus event on möödas

35 uut tulbisorti Kirna mõisapargis

Laupäev, 5. dets. 2020, kell 11:0014:00

35 uut tulbisorti Kirna mõisapargis

Toas lustisid lapsed jõulu teisel pühal ümber küünlasäras kuusepuu kui samal ajal käis õues nobe aiatöö. Kirna mõisapere pani detsembri alguses mulda 35 uut tulbisorti, kokku tervelt 11 tuhat sibulat.  Nüüd kasvab Kirna mõisapargis laiuvatel tulbipeenardel kokku 50 eri sorti õisi, mis tuleval kevadel külalisi rõõmustavad.

Täiendavate lillepeenarde rajamise idee tekkis juba kevadel, kui mõisapark tulpide õitsemise aegu puupüsti rahvast täis oli. Kui 2019.aasta sügisel sai meeletu kogus tulbisibulaid istutatud mõttega, et las nad lihtsalt kasvavad ja õitsevad muru sees, siis nüüd oli ambitsioon teha uued peenrad nii nagu päriselt peab: värskesse viljakasse umbrohuvabasse mulda pannakse värvide ja sortide järgi parimad valitud sibulad, mis pärast õitsemist koristatakse, kuivatatakse ja järgmisel sügisel taas istutatakse. Just samuti nagu tehakse maailmakuulsas tulpide kuningriigis Keukenhofis, Hollandis. Ideega tuli kohe kaasa Reelika Marrandi (Elise Aed), kes on aastaid Türil kevadist populaarset tulbifestivali korraldanud. Endise Türi linnaaednikuna oskab Reelika Marrandi hästi kujundada suuremaid maastikke ja oli kohe nõus väljakutse vastu võtma.

Esialgne soov rajada tuhat ruutmeetrit kaunilt kujundatud ja pikalt õitsevaid lillevälju jäi kahjuks sel sügisel teostamata – kui kõik eeldatavad kulud peenarde ettevalmistusele, mullale, väetisele ja vajaminevale sajale tuhandele tulbisibulale sai kokku löödud, oli selge, et sellist eelarvet Kirna mõis kahjuks praegu veel välja ei kanna. Ent soov ootamatult menukaks kujunenud tulbifestivali edasi arendada oli suur ja nii otsustati projekt siiski teostada, kuid täpselt kümme korda väiksemas mahus. Vajaminevad 11 tuhat lillesibulat müüs Nurmiko hooajalõpu soodushinnaga ning Kekkilä toetas projekti lisades tellitud turbamullale ühe alusetäie mulda kingituseks. Tööd, nagu Kirna mõisas tavaks, teostati talgukorras sõprade ja kogukonnaliikmete abiga, kellele mõisapere on lõputult tänulik.

Uusi tulbipeenraid rajati kokku üle saja ruutmeetri, kuhu mahutati 35 uut tulbisorti. Nüüd on Kirna mõisa tulbikollektsioonis 50 väärissorti, mis kevadeks märgistatakse infotahvlitega. Lillede istutamisel peeti silmas nii nende värvi, õiekuju, kõrgust kui ka õitsemise aega. Nii peaks kevadel nägema kauneid mustreid ja huvitavaid värvide üleminekuid, mis täiendavad 2020 kevadel nähtud suurtel pindadel laiuvaid kollaseid ja punaseid tulbivälju.

Detailid

Kuupäev:
Laupäev, 5. dets. 2020
Aeg:
11:00 – 14:00
Sündmus Categories:
, , , , ,

Korraldaja

Kirna mõis
Telefon:
+372 5647 8299
Koduleht:
www.kirna.ee

Toimumiskoht

Kirna mõis
Mõisa tee 5, Kirna
Türi vald, Järva maakond 72231 Eesti
+ Google Map
Telefon:
+372 5647 8299